100 najlepszych firm dla pracujących rodziców wg magazynu Working Mother

Balansowanie pracy i życia rodzinnego jest trudne. Ale niektóre firmy próbują zmienić tę sytuację.

Magazyn Working Mother wydał niedawno swoją doroczną listę 100 najlepszych firm dla pracujących rodziców, wybierając pracodawców, którzy oferują pro-rodzinne korzyści dla swoich pracowników. Kryteria obejmowały takie kategorie jak elastyczność pracy, płatny urlop, możliwości awansu, pomoc w opiece nad dziećmi itp.
„W tym roku skupiliśmy się szczególnie na obecności i reprezentacji kobiet, możliwościach rozwoju i awansu oraz elastyczności” powiedziała Jennifer Owens, jedna z dyrektorek Working Morher Media.
Firmy na liście oferują młodym matkom i ojcom średnio około 8 tygodni w pełni płatnego urlopu macierzyńskiego.
Lista kompilowana jest już od 30 lat i powstaje na podstawie ok.450 pytań. Aby w ogóle się zakwalifikować, firma – prywatna lub publiczna (organizacje rządowe i niektóre sektory biznesu niestety się nie kwalifikują) – musi gwarantować chociaż 1 tydzień płatnego urlopu macierzyńskiego i inne korzyści socjalne, mieć 500 pracowników w Stanach Zjednoczonych oraz, oczywiście, zarejestrować się i złożyć aplikację do rozpatrzenia.
Od początku powstania listy tylko dwie firmy pojawiają się na niej regularnie, IBM i Johnson & Johnson. W lipcu tego roku IBM ogłosiło, że będzie pokrywało koszty wysyłki mleka matkom karmiącym piersią i podróżujących w ramach pracy. Firma również zapewnia 14 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego. Johnson & Johnson natomiast zapewnia młodym matkom do 17 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego.
Kiedy lista powstała po raz pierwszy w 1985 roku znajdowało się na niej tylko 30 firm , i zaledwie 5 z nich oferowało płatny urlop macierzyński. Żadne z przedsiębiorstw nie zapewniało płatnego urlopu ojcom. Teraz sytuacja wygląda nieco inaczej. Od 2008 roku średnia długość płatnego urlopu dla młodych mam waha się od 7 do 8 tygodni, a dla ojców wynosi 3 tygodnie.
W Stanach nie ma prawa federalnego, które nakazywałoby pracodawcom oferowanie płatnego urlopu rodzicielskiego. Family and Medical Leave Act, ustawa która została wprowadzona w 1993 roku oferuje pracownikom (nawet nie wszystkim) ochronę przez 12 tygodni podczas bezpłatnego urlopu.
Niedawno kilka firm, głównie w sektorze technologicznym, oficjalnie oznajmiło, że poszerza ofertę dla młodych rodziców. Microsoft i Adobe zapowiedziały, że wydłużają płatny urlop dla rodziców, a Netflix obwieścił, że będzie oferował swoim pracownikom nieograniczony, płatny czas wolny dla rodziców w ciągu pierwszego roku życia nowo narodzonego dziecka. Firmy te dołączyły do technologicznych gigantów, takich jak Twitter (20 tygodni), Google (18-22 tygodni), Facebook (17 tygodni) i Reddit (17 tygodni)  a także instytucji finansowych, takich jak Goldman Sachs (16 tygodni), czy Bank of America (12 tygodni) oferujących płatne urlopy rodzicielskie.
Jak się okazuje, nie wszystkie duże firmy zabiegają o to aby być na liście – twierdzi Owens, dodając, że pro-rodzinna polityka wybiega poza oferowanie pracownikom płatnego urlopu macierzyńskiego a raczej polega na budowaniu kultury, która pozwala na to by ludzie korzystali z czasu i benefitów pro-rodzinnych oraz czuli się bezpiecznie i dobrze z tym wyborem.
Na przykład zajmująca się oprogramowaniem komputerowym firma CA Technologies, znalazła się na liście dzięki temu, że oferuje elastyczny grafik pracy, bonus wykorzystywany przez ok. 30% pracowników, którzy mogą wybrać „telepracę” (telecommuting) lub pracę z domu. Firma oferuje też nieograniczone wakacje.
Firma Avon Products, której CEO w tym roku pomagała wybierać najlepsze firmy, także pomaga rodzicom odnaleźć się w nowej sytuacji.  Kosmetyczny gigant płaci swoim pracownikom rachunki medyczne za poród, zapewnia $10,000 na pokrycie kosztów adopcji i nawet do $114,000 kosztów procedury in vitro – donosi magazyn Working Mothers.

W 2015 czołówka 10 firm Magazynu Working Mothers to:

Abbott
Deloitte
Ernst & Young
General Mills
IBM
KPMG
McKinsey
PwC
WellStar Health System
Zoetis

(pełna lista: http://www.workingmother.com/2015-working-mother-100-best-companies-hub)

Te notowania pocieszają, ale wiele jeszcze trzeba, by zauważyć znaczące zmiany. Dane z zeszłego roku wykazują, że tylko 16% wszystkich firm w Stanach oferuje pracownikom jakąś formę płatnego urlopu macierzyńskiego i tylko 4 stany mają prawo gwarantujące płatne (w jakimś stopniu) urlopy dla rodziców. Ze statystyk wynika również, że tylko 12% Amerykanów ma dostęp do płatnych urlopów rodzicielskich z czego tylko 5% z tych którzy pracują za najniższe stawki. Ogromna większość tych korzyści jest dostępna dla osób na stanowiskach menadżerskich i dla pracowników zarabiających roczne pensje, a nie dla ogromnej rzeszy pracowników godzinowych.
94% sektora usługowego nie ma szans na jakikolwiek płatny urlop rodzicielski.
Większość zmian pojawiających się w tej dziedzinie dokonuje się głównie w obrębie sektora technologicznego.W czasie, kiedy kobiety stanowią połowę siły roboczej i ogromna część z nich jest głównymi żywicielami rodzin, można by się spodziewać, że zmiany w organizacji korporacyjnej będą odzwierciedlać rzeczywistość. Niestety, bez federalnego nacisku z góry, pracodawcy nie kwapią się do wprowadzania zmian.
Prawie 43% kobiet porzuca, nawet jeżeli tylko tymczasowo, w którymś momencie swoją karierę, by się zająć dziećmi. Aż  ¼ z kobiet udających się na „urlop” macierzyński wraca do pracy po 10 dniach, gdyż nie może sobie pozwolić na pozostanie w domu – czy to ze względów finansowych, czy ze względu na to, że obawiają się o utrzymanie stanowiska.  Te obawy nie są nieuzasadnione. W czasie ich nieobecności rośnie różnica między wynagrodzeniami jakie otrzymują mężczyźni i kobiety. Płaca kobiety spada o 4%, albo nawet więcej w przypadku osób zarabiających najniższe stawki, podczas gdy zarobki mężczyzn którzy zostają ojcami idą w górę o ponad 6%. Wbrew temu, co głoszą niektórzy, polityka prorodzinna jest dobra dla firm i dla biznesu. 91% z tych firm, które oferują płatny urlop macierzyński i inne korzystne dla rodziców rozwiązania odnotowało pozytywny efekt  lub nie odnotowało widocznych zmian w funkcjonowaniu.

 

 

 

Źródło: http://money.cnn.com/2015/09/22/pf/jobs/best-companies-working-mothers/index.html
http://www.entrepreneur.com/slideshow/249467
http://www.techrepublic.com/article/10-things-you-need-to-know-about-maternity-leave-in-the-us/

 

 

 

 

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

<