Karmienie piersią

Karmienie piersią jest niepowtarzalnym doświadczeniem zarówno dla matki jak i dla dziecka. Z jednej strony dostarcza dziecku najlepszego pożywienia, a z drugiej zapewnia matce fantastyczną możliwość wzmacniania więzi z dzieckiem.

Do korzyści płynących z karmienia piersią można zaliczyć:

Wzmacnianie systemu immunologicznego dziecka:
Przeciwciała zawarte w mleku matki pomagają dziecku budować system odpornościowy i obniżają ryzyko zachorowania i częstotliwość zapadania na choroby takie jak: zapalenie ucha, biegunki, infekcje dróg oddechowych, zapalenie opon mózgowych. Dodatkowo, mleko matki zapewnia dziecku dodatkową ochronę poprzez kontrolę rozwoju bakterii i wirusów w organizmie dziecka.
Karmienie piersią ma szczególnie dobroczynny wpływ na wcześniaki i może mieć pozytywny wpływ przy ochronie dzieci przed alergiami, astmą, cukrzycą, otyłością i zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej.
Generalnie, dzieci karmione piersią rzadziej chorują i rzadziej trafiają do szpitala niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym.

Wartość odżywcza i łatwość przyswajania:
Mleko matki jest nie bez powodu nazywane „idealnym pokarmem” dla niemowlaka ze względu na to, że zawiera optymalną mieszankę laktozy, protein i tłuszczy ale również dlatego, że jest łatwo przyswajalne przez dopiero rozwijający się system trawienny malucha.
Większość dzieci karmionych piersią ma mniej trudności z trawieniem niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym. Również dlatego, że mleko matki jest lżej strawne niż sztuczne mleko, dzieci karmione w ten sposób notują mniej przypadków rozwolnienia czy zatwardzenia.
Mleko matki zawiera wiele witamin i minerałów niezbędnych noworodkowi. Zdrowa mama nie musi przyjmować dodatkowych witamin czy suplementów, z wyjątkiem witaminy D, po to by przekazać je dziecku. Niewielkie ilości witaminy D są zawarte w mleku matki, a jak wiadomo witamina D jest produkowana przez organizm, kiedy jest on poddany promieniowaniu słonecznemu. Z racji tego, że przebywanie na słońcu niesie ze sobą ryzyko poparzenia skóry, Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca podawanie dzieciom karmionym piersią witaminy D przez pierwszy rok.
Amerykańska Komisja do Spraw Żywności i Leków (FDA) kontroluje firmy produkujące mleko modyfikowane i pilnuje, aby wszystkie produkty zawierały odpowiednią ilość witamin i minerałów. Koncerny produkujące mleko dla niemowląt od dawna szukają idealnej recepty na to by ich produkt był jak najbardziej zbliżony składem do naturalnego mleka matki, ale mimo ogromnego postępu nie ma możliwości zreplikować jego dokładnego składu. Dlaczego? Ponieważ mleko matki jest żywym tworem produkowanym przez matkę niejako „na zamówienie” i na potrzeby tylko jej dziecka – a ten proces nie może być powtórzony w środowisku fabrycznym.

Mniejsze koszty:

Mleko matki nie kosztuje nic, podczas gdy koszty mleka modyfikowanego rosną w miarę powiększania się apetytu dziecka. Dodatkowo, zawarte w mleku matki przeciwciała i elementy wzmacniające system immunologiczny dziecka chronią bobasa przed chorobami, wizytami u lekarza, koniecznością kupowania leków a rodziców przed wieloma wydatkami z tym związanymi. Mniej chorób u dzieci wiąże się również z tym, że rodzice nie muszą brać „chorobowego” z pracy, by opiekować się dzieckiem.

Różnorodność smaków:

Matka karmiąca piersią potrzebuje ok. 500 kalorii więcej w swojej diecie, a jej dieta powinna być równie zbalansowana jak i zróżnicowana. Pewne smaki, w zależności od tego co matka je przenikają do jej mleka co pozwala dziecku zapoznać się z ich różnymi rodzajami, a to z kolei pozwala mu później łatwiej przyzwyczaić się do normalnego (stałego) jedzenia.

Wygoda:

Mleko matki nie wymaga nagłych i nieprzewidzianych wypadów do sklepu, jest zawsze dostępne i świeże, no i nie wymaga podgrzewania w środku nocy. Matkom karmiącym łatwiej jest prowadzić aktywny tryb życia i być w ruchu – razem z dzieckiem- mając pokarm pod przysłowiową i dosłowną ręką, bez konieczności zabierania ze sobą dodatkowego wyposażenia.

Ochrona przed otyłością:

Niektóre badania pokazują, że karmienie piersią może chronić dziecko przed otyłością w późniejszym wieku.

Mądrzejsze dziecko:
Inne badania sugerują natomiast, że dzieci które były karmione wyłącznie piersią miały nieco wyższy iloraz inteligencji niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym.

Kontakt „skóra-do-skóry”:

Wiele matek ceni sobie tę formę bezpośredniego kontaktu z dzieckiem dlatego, że wzmacnia ona kontakt z maluchem i buduje więź emocjonalną między matką i dzieckiem.

Korzyści dla mamy:

Możliwość wykarmienia dziecka wpływa pozytywnie na wiarę świeżo upieczonej mamy w jej możliwości dbania o dziecko. Karmienie piersią pozwala również w obkurczaniu macicy po porodzie i pomaga w spalaniu kalorii i powrocie do formy sprzed ciąży. Badania wykazują również, że karmienie piersią obniża ryzyko zachorowania na raka piersi, nadciśnienie, cukrzycę, choroby wieńcowe jak również raka jajników i dróg moczowych.

Wyzwania związane z karmieniem piersią:

Pomimo tego, że karmienie piersią jest niezaprzeczalnie najlepszą opcją dla dziecka, matka może mieć mnóstwo pytań z tym związanych, a także zetknąć się z wyzwaniami jakie niesie karmienie. O ile wydaje się, że jest to zupełnie naturalne i zarówno matka jak i dziecko nie powinni mieć z karmieniem żadnych problemów o tyle rzeczywistość bywa inna. W niektórych przypadkach i matka i dziecko potrzebują mnóstwa cierpliwości, gdyż oboje muszą się tego nauczyć i przyzwyczaić do nowej rutyny. Ale, na dłuższą metę, cały ten wysiłek jest wart zachodu – dla obojga.

Najczęściej spotykane wyzwania związane z karmieniem, zwłaszcza w początkowej fazie tych kilku tygodniach zaraz po porodzie to:

Komfort osobisty matki:
Jak z każdą nową umiejętnością, młoda mama może nieswojo czuć się z karmieniem. Z czasem, wykwalifikowaną pomocą, wiedzą i wsparciem najbliższych, większość mam pokonuje początkowe bariery i udaje im się wypracować dobrą rutynę. Koniec końców, karmienie – jeżeli odbywa się w sposób prawidłowy – nie powinno być bolesne.
Ból związany z chwytaniem brodawki przez malucha jest normalny przez pierwsze ok. 10 dni i nie powinien trwać dłużej niż minutę. Jeżeli jednak karmienie sprawia ból przez cały czas, jeżeli sutki lub piersi są obolałe najlepiej skontaktować się ze specjalistą od laktacji lub lekarzem. W większości przypadków ból jest powodowany tym, że noworodek źle się przysysa, ale czasem ból może też oznaczać poważniejszy problem,  na przykład infekcję.

Czas i częstotliwość karmienia:

Karmienie piersią wymaga, bez dwóch zdań, sporego poświęcenia i czasu od matki – jak zresztą większość rzeczy, które rodzice robią dla swoich dzieci. Sporo kobiet martwi się, że karmienie piersią lub konieczność pompowania mleka, dlatego, że powtarza się tyle razy w ciągu dnia, utrudni lub uniemożliwi im pracę lub skomplikuje możliwość załatwiania rozmaitych spraw. Dzieci karmione piersią jedzą zazwyczaj częściej niż ich te karmione mlekiem modyfikowanym, ponieważ mleko matki jest lżej i szybciej trawione, co oznacza, że matka początkowo musi karmić/odciągać pokarm średnio co 2-3 godziny. Taka rutyna może szybko okazać się męcząca dlatego wsparcie ze strony najbliższych bywa niezbędne. Z czasem, dziecko zaczyna przesypiać więcej godzin w nocy i przy odpowiedniej organizacji czasu i karmienia bądź pompowania karmienie piersią staje się łatwiejsze.

Dieta:

Kobiety karmiące piersią powinny zwracać uwagę na to co jedzą i piją gdyż większość z tych rzeczy może przenikać do mleka. Tak jak w ciąży, kobieta karmiąca powinna unikać ryb zawierających duże ilości rtęci i ograniczyć te ryby, które mogą zawierać nawet mniejsze ilości tego pierwiastka. Alkohol i kofeina spożywane przez matkę przenikają do mleka, dlatego najlepiej ich unikać albo spożywać w bardzo niewielkich ilościach i w takich ramach czasowych między karmieniami, aby zminimalizować potencjalnie negatywne efekty. Niektóre maluchy są wrażliwe na nawet niewielkie ilości różnych substancji i mogą reagować negatywnie na ich obecność w mleku – warto ten temat poruszyć podczas wizyty u lekarza lub zasięgnąć porady specjalisty od laktacji.

Medyczne uwarunkowania matki, lekarstwa i operacje piersi:

Choroby takie jak HIV czy AIDS lub te uwzględniające chemioterapię i kurację niektórymi lekami mogą uniemożliwić niektórym matkom karmienie piersią. Niektóre z leków mogą drastycznie obniżać laktację lub ją hamować, inne mogą przenikać do mleka i być niebezpieczne dla dziecka. Kobiety, które miały operacje związane z piersiami, na przykład redukcję, mogą mieć trudności z produkcją mleka, jeżeli podczas zabiegu doszło do przecięcia kanalików mlecznych. Zarówno w przypadku kuracji lekami, nawet ziołowymi dostępnymi w aptece bez recepty, czy po zabiegu, czy gdy kobieta ma jakiekolwiek wątpliwości – najlepiej skonsultować swoją sytuację ze swoim lekarzem lub specjalistą od laktacji.

 

 

 

Zastrzeżenie: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

1 Comment

Leave reply

<