Udar słoneczy a przegrzanie organizmu
W tym roku lato, jak na razie, nie należy do tych najbardziej upalnych a już z pewnością nie może się równać z tymi, które 2-3 lata temu zafundowały nam rekordy ciepła. Niemniej jednak, zdarza nam się podróżować w rejony, gdzie jest…cieplej i warto pamiętać, że wysokie temperatury bywają niebezpieczne. Lekarze przypominają, że upały są niebezpieczne zarówno dla ludzi jak i zwierząt. W dodatku skutki przegrzania organizmu mogą się kumulować i prowadzić do udaru cieplnego.
Czym różni się przegrzanie organizmu od udaru?
W przypadku przegrzania objawy obejmują: obfite pocenie się, spadek energii, bladość, słaby puls, możliwe są wymioty i omdlenia.
Co robić?
Natychmiast poszukać klimatyzowanego pomieszczenia, pić zimne płyny, położyć się, obłożyć głowę mokrymi, zimnymi ręcznikami. W przypadku powtarzających się wymiotów poszukać pomocy lekarskiej.
W przypadku udaru cieplnego mamy do czynienia z podwyższeniem temperatury ciała do 103 stopni Fahrenheita, czyli ponad 40 stopni Celsjusza, zaczerwienioną i gorącą skórą, silnym bólem głowy, znaczącym przyspieszeniem pulsu, wymiotami, możliwa jest utrata świadomości.
Co robić?
Natychmiast wezwać pogotowie. W oczekiwaniu na karetkę przenieść chorego do ochładzanego pomieszczenia, zredukować temperaturę ciała, najlepiej przez zanurzenie w chłodnej wodzie. NIE podawać płynów!
Najlepiej jednak nie doprowadzać do wystąpienia przegrzania organizmu. W czasie upałów warto więc pamiętać by:
-
Nigdy nie zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanych samochodach, nawet na kilka minut ( o tym, dlaczego to tak ważne przeczytać można tutaj )
-
Pamiętać o nawadnianiu organizmu i pić dużo zimnych płynów, unikając tych zawierających kofeinę i alkohol
-
Jak najmniej przebywać na zewnątrz
-
Ubierać lekkie, przewiewne ubrania z włókien naturalnych, w jasnych kolorach.
W czasie upałów miasto zapewnia tak zwane cooling centers, czyli klimatyzowane pomieszczenia, w których można poszukać ochłody i napić się zimnej wody. W okresie obowiązywania ostrzeżenia przed ekstremalnymi temperaturami funkcję cooling centers pełnią także posterunki policji i miejskie biblioteki.
0 Comments
No comments!
There are no comments yet, but you can be first to comment this article.