Jak się pozbyć baterii?
Baterie napędzają prawie wszystko. Wiedzą to zwłaszcza rodzice mniejszych dzieci, których zabawki trzeba zasilać niezliczoną, zdawałoby się, liczbą baterii rozmaitego rozmiaru i kalibru. Te baterie trzeba też często zmieniać, co oznacza, że przez nasze domostwa przewija się sporo baterii. Dobrze jest wiedzieć co z nimi robić kiedy już przestaną nam służyć.
Jest wiele typów i rodzajów baterii. Przeciętny konsument najczęściej ma do czynienia z dwoma rodzajami: jednorazowymi (ang. primary cell, non-rechargeable) i akumulatorami czy bateriami wielorazowego użytku (ang. secondary cell, rechargeable). Najczęściej spotykane wśród nich to: baterie alkaliczne, akumulatory niklowo-kadmowe (nickel-cadmium, NiCd) i niklowo-metalowo-wodorkowy (nickel-metal-hydride, NiMH), akumulatory litowe (lithium) i litowo-jonowe (lithium-ion) w różnych formach i rozmiarach, oraz oczywiście akumulatory samochodowe. Każdy rodzaj baterii ma określony skład chemiczny i wynikającą z niego żywotność i w związku z tym, każdy z nich powinien być odpowiednio zutylizowany po zakończeniu tej żywotności.
Federalna i Stanowa Agencja Ochrony Środowiska (EPA i IEPA) stosunkowo od niedawna pozwalają na wyrzucanie zwykłych jednorazowych baterii alkalicznych do generalnego śmietnika. Baterie alkaliczne nie zawierają znaczących ilości szkodliwych substancji, a ich wartość jako materiałów wtórnych jest stosunkowo niska. Wcześniej martwiono się o to, że wyrzucane baterie szkodzą środowisku ze względu na zawartość rtęci. Zatwierdzona w 1996 roku federalna ustawa Battery Management Act doprowadziła do tego, że stopniowo wycofano rtęć z produkcji baterii alkalicznych i aktualnie baterie z zawartością rtęci praktycznie nie są używane. W związku z tym w Chicago od 2012 zamknięto program przetwarzania baterii alkalicznych, włączając w to program zbiórki w bibliotekach publicznych. Wszystko to na bazie założenia, że baterie te można wyrzucać do zwykłego śmietnika.
Pomimo tego jednak, że IEPA pozwala na wyrzucanie baterii alkalicznych z generalnymi odpadami, ze względu na ilość wyrzucanych baterii zarówno ekolodzy jak i lokalne administracje zalecają, żeby jednak je utylizować w sposób odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska, czyli oddawać do punktów zbiórki i miejsc do tego wyznaczonych. Zużyte baterie alkaliczne można oddawać w praktycznie wszystkich punktach zbiórki nietypowych i szkodliwych odpadów, takich jak Household Chemicals and Computer Recycling Facility w Chicago i w podobnych placówkach w całym stanie. Dodatkowe informacje na temat utylizacji baterii można także znaleźć na stronie www.call2recycle.org. Większość miast i miejscowości oferuje programy zbiórki śmieci nietypowych (o których pisaliśmy poprzednio w kontekście innych odpadów) i zbiera baterie wraz z innymi szkodliwymi odpadami w konkretne, wcześniej ustalone dni. Także placówki lokalnej administracji oferują punkty (czasem jest to lokalny ratusz, lista tutaj: http://www.swancc.org/residential-programs/battery-recycling). Jeżeli ktoś ma duże ilości baterii, a nie ma możliwości zdania ich do punktu zbiórki, istnieje możliwość zapisania się do programu wysyłkowego (takiego np. jak ten: mail in programs)
O ile utylizacja baterii alkalicznych jest dobrowolna, o tyle baterie wielorazowego użytku, tzw. akumulatory w żadnych okolicznościach nie powinny trafiać do generalnego śmietnika i muszą być bezwzględnie oddawane do placówek przetwarzających niebezpieczne odpady lub certyfikowanych miejsc zbiórki. Baterie wielorazowego użytku zawierają substancje, które są szkodliwe dla człowieka i środowiska i, wyrzucone w nieodpowiedni sposób, mogą przenikać do wód gruntowych.
Do tych baterii czy akumulatorów zalicza się głównie te, które zasilają większość elektroniki, takiej jak laptopy czy tablety i telefony. Ich dużym plusem jest to, że można je, zwłaszcza baterie nowszej generacji, regenerować i naprawiać dodatkowo przedłużając ich żywotność. Minusem za to jest to, że często są to baterie zintegrowane z urządzeniem więc ich wymiana czasem wymaga pomocy ze strony specjalisty, albo czasami wymiany urządzenia. Producenci jednak pracują nad tym, żeby baterie w gadżetach elektronicznych były nie tylko łatwiejsze w obsłudze, ale też znacznie bardziej wydajne i oczywiście bezpieczniejsze dla użytkownika i środowiska.
Trudno uwierzyć, że jeszcze 40 lat temu laptopy były zasilane bateriami alkalicznymi typu AA i możemy sobie wyobrazić jak długo wytrzymywały. Potem przeszliśmy przez fazę akumulatorów typu ołów- kwas siarkowy (jak akumulator w samochodzie), ciężkich i szkodliwych, ale o żywotności dłuższej niż baterie AA, poprzez akumulatory niklowo-kadmowe i niklowo-metalowo-wodorkowe. Obecnie nasze elektroniczne gadżety zasilane są wydajnymi i przetwarzalnymi bateriami litowo-jonowymi oraz litowo-polimerowymi. Te baterie, mimo tego, że nie są już tak szkodliwe jak ich poprzednicy, wciąż muszą być oddawane do punktów zbiórki i w żadnym wypadku nie powinny być wyrzucane do generalnego śmietnika. Można je oddawać we wszystkich wspomnianych powyżej placówkach, które zajmują się zbiórką baterii i niebezpiecznych odpadów lub w placówkach wymienionych tutaj: http://www.call2recycle.org/locator/. Większość producentów sprzętu elektronicznego, laptopów czy tabletów, a także większość sprzedawców oferuje swoje programy zbiórki zużytych baterii czy nawet, całego sprzętu (całych laptopów, tabletów i telefonów).
Jednak zanim oddamy taką baterię warto się zastanowić, jak można przedłużyć jej życie, co jest rozwiązaniem zarówno rozsądnym jak i ekonomicznym (bo nie musimy wydawać pieniędzy na nową baterię). Jest to też odpowiedzialne pod względem traktowania środowiska naturalnego, bo nie przyczyniamy się do wyrzucenia kolejnego przedmiotu na śmietnik.
Większość baterii w gadżetach elektronicznych zużywa się w zależności od sposobu użytkowania i jeżeli zwrócimy uwagę na to, jak wykorzystujemy nasz sprzęt, możemy łatwo oszczędzić baterię i tym samym wydłużyć jej życie.
Żywotność baterii możemy przedłużyć dzięki kilku prostym zabiegom:
– optymalizacji systemu operacyjnego
– podążaniem za wytycznymi producenta
– odłączaniem urządzenia czy wyciąganiem wtyczki z kontaktu, kiedy urządzenie nie jest używane
– zwolnieniu wszystkich dodatkowych driverów (wyjęcie płyty CD czy DVD)
– ustawieniu jasności ekranu na poziomie, który będzie konsumował najmniej energii
– minimalnym użycie multimediów (muzyki, filmików, itd)
– zamykaniu laptopa za każdym razem kiedy nie jest w użyciu
– dodatkowej pamięć RAM
– instalowaniu wszystkich uaktualnień systemu
– odpowiedniemu przechowywaniu zapasowej baterii.
Wyrzucenie baterii można też odroczyć oddając lub odsprzedając zużytą do miejsca, które zajmuje się ich naprawą i regeneracją. Korzystając z okazji możemy też, zamiast kupować nową baterię, nabyć właśnie taką zregenerowaną, oszczędzając sobie tym samym pieniędzy i wyrzutów sumienia za kolejny gadżet lądujący na wysypisku.
Innym typem akumulatora są baterie samochodowe, bo przecież nie tylko zabawkowe samochody potrzebują zasilania. Akumulatory samochodowe powinny być utylizowane w odpowiedni sposób dlatego, że zawierają substancje (ołów i kwas siarkowy), które są szkodliwe dla środowiska i zwierząt/ludzi którzy przypadkowo mogliby mieć z nimi styczność.
Według prawa w stanie Illinois, każdy sprzedawca akumulatorów samochodowych ma obowiązek przyjęcia naszego starego akumulatora w ramach wymiany na nowy. Sprzedawcy akumulatorów mają także prawo narzucić „opłatę recyklingową” na nowy akumulator sprzedawany klientowi, który nie wymienia go za stary. Sprzedawca może też udzielić kredytu za zwrot zużytego akumulatora w momencie zakupu nowego.
Większość warsztatów samochodowych, oraz sklepów sprzedających części samochodowe, takich jak O’Reilly czy AutoZone, a także duże sklepy sieciowe, które oferują usługi związane z samochodami (np. Wallmart) posiada programy zbiórki zużytych akumulatorów. Warto jednak się wcześniej upewnić czy dana placówka jest w stanie przyjąć w danym momencie nasz zużyty akumulator i czy zrobi to za darmo czy na zasadzie wymiany. Dodatkowo, warto także sprawdzić i upewnić się w jakim stanie baterie samochodowe są akceptowane. Może się bowiem okazać, że nasz bardzo stary i cieknący akumulator nie zostanie przyjęty przez dany punkt, ze względu na pewne ograniczenia. Lista miejsc przyjmujących stare baterie samochodowe tutaj http://www.swancc.org/automotive-fluids-and-parts oraz tutaj: http://search.earth911.com/?what=batteries&where=60641&list_filter=all&max_distance=25&family_id=&latitude=&longitude=&country=&province=&city=&sponsor
Dzisiejszy konsument, niezależnie od tego czy jest rodzicem, którego równowaga emocjonalna zależy od tego czy ukochany misio na baterie śpiewa kołysanki, czy nie, jest tak bardzo przyzwyczajony do korzystania z baterii (w każdej postaci), że praktycznie nie zauważa jak bardzo jest od nich zależny. Baterie, niezależnie od tego w jakiej postaci, są wygodne, wydajne, co raz bardziej poręczne i co raz bezpieczniejsze i tak zintegrowane z naszym życiem jak z tym laptopem czy telefonem, którego czasem nie wypuszczamy z ręki. Korzystanie z ich dobrodziejstwa wydaje się naturalne i oczywiste. W podobny sposób powinniśmy więc zacząć myśleć o ich odpowiedzialnym utylizowaniu, gdyż ilości w jakich je produkujemy, nie pomagają naturalnemu środowisku. A bateria to nie ogryzek jabłka – sama się nie rozłoży.
Źródła: http://www.cityofchicago.org/city/en/depts/cdph/provdrs/environmental_permitsregulation/svcs/household-chemicals—computer-recycling-facilitiy-overview.html
http://www.ilga.gov/legislation/ilcs/fulltext.asp?DocName=041500050K22.23
http://www.swancc.org/batteries
http://earth911.com/recycling-guide/how-to-recycle-single-use-batteries/
http://illinoispoisoncenter.org/ipc_media/pdf/recyclinghp.pdf
http://www.call2recycle.org/what-can-i-recycle/
https://www.batteriesplus.com/store-locator
0 Comments
No comments!
There are no comments yet, but you can be first to comment this article.