Krajowy Tydzień Zapobiegania Zatruciom
W przedostatnim tygodniu marca w Stanach obchodzi się Krajowy Tydzień Zapobiegania Zatruciom (National Poison Prevention Week).
Zatruciem określa się kontakt z substancją, której odpowiednio duża (lub mała) ilość powoduje zaburzenie pracy organizmu, zazwyczaj poprzez reakcję chemiczną lub inną aktywność na poziomie komórkowym. Zatrucia mogą być ostre i nagłe, ale mogą być także chroniczne, w przypadku długotrwałego kontaktu ze szkodliwą substancją. Zatrucia mogą być także wywołane przez naturalne, żywe organizmy (np. jad zwierzęcy, lub toksyna w bakterii) oraz substancje syntetyczne (np. pestycydy, środki farmakologiczne).
Przeciętny człowiek jest w stanie posiąść jedynie niewielką część informacji dotyczących możliwości zatrucia, potencjalnych skutków i reakcji biologicznych wynikających z kontaktu z toksyczną substancją. Głównie dlatego, że tych informacji jest bardzo, bardzo wiele, zazwyczaj mają charakter techniczny i medyczny, i zmieniają się w miarę uaktualniania i dochodzenia nowych informacji o istniejących i nowych substancjach.
Ze względu na to, od wielu lat w Stanach działa centrum pomocy w zatruciach, Poison Control Center. Są to lokalne placówki do których można zadzwonić, używając jednego ogólnokrajowego numeru telefonu (1-800-222-1222), i zasięgnąć informacji o tym co robić i jak się zachować w przypadku kontaktu z konkretną substancją toksyczną.
Organizacją zrzeszającą wszystkie placówki do których dzwonimy w razie zatrucia, jest AAPCC czyli American Association of Poison Control Centers. Tych placówek, tzw. poison control centers (PCC), jest w Stanach 55 i są w stanie pomóc 323 milionom osób w 150 językach.
Ostatni oficjalny raport z 2015 wykazał, że:
– co 11 sekund ktoś dzwonił do PCC po pomoc,
– przez wszystkie placówki przewinęło się w 2015r. 2.8 miliona spraw, z których 2.2 miliona to były konkretne przypadki bezpośredniego kontaktu ze szkodliwą substancją,
– nieco poniżej połowa wszystkich spraw dotyczyła dzieci poniżej 6 roku życia,
– spora liczba bardziej poważnych przypadków dotyczyła nastolatków,
– 57% wszystkich spraw dotyczyła zatrucia środkami farmakologicznymi i medycznymi (inne dotyczyły zatruć: środkami czyszczącymi, roślinami i grzybami, pestycydami, przez ukąszenia i użądlenia, czadem i substancjami pochodzenia innego niż farmakologiczne),
– wśród wszystkich telefonów najwięcej, bo 70% wykonano z domu, 22% z placówek medycznych a resztę z miejsc pracy, szkół, restauracji i miejsc publicznych.
Najważniejsza w radzeniu sobie z zatruciami jest prewencja. O ile w niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie przewidzieć albo zapobiec rezultatom o tyle wiedza na temat tego co szkodzi komu i podjęcie odpowiednich kroków aby się zabezpieczyć jest kluczowa. Przede wszystkim jeżeli chodzi o dzieci. Zwłaszcza w naszym własnym domu.
Bądź przygotowany na każdą ewentualność: miej pod ręką numer do PCC: 1-800-222-1222, najlepiej w telefonie i przypięty na lodówce w razie wypadku, lub w razie niepewności i chęci sprawdzenia i upewnienia się. Telefony są darmowe, dostępne o każdej porze dnia i nocy, 7 dni w tygodniu i przez cały rok. Przy telefonach zawsze można zastać profesjonalną pomoc, lekarzy, pielęgniarki czy farmaceutów.
Staraj się przechowywać potencjalnie niebezpieczne substancje w odpowiedni sposób: w idealnych warunkach wszystko powinno być pochowane z dala od dzieci, najlepiej w oryginalnych, zabezpieczonych pojemnikach. Z drugiej strony, wiemy, że nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dzieci wejdą wszędzie i wygrzebią wszystko. Najlepiej, potencjalnie groźne przedmioty trzymać w szafkach z użyciem specjalnych blokad, uniemożliwiających dzieciom ich otwieranie. Oczywiście należy pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak 100% dziecko-odporne opakowanie czy szafka. A przed czym, konkretnie, powinno się chronić maluchy?
– lekarstwami i środkami farmakologicznymi, zarówno tymi na receptę jak i tymi, które są ogólnodostępne wśród których znajdują się także witaminy i suplementy
– tytoniem i papierosami, e-papierosami a szczególnie przed nikotyną w stanie płynnym.
– alkoholem
– detergenty i środki do prania oraz czyszczenia
– pestycydy i środki owadobójcze
– baterie, szczególnie te najmniejsze, okrągłe (button batteries) które można znaleźć w niektórych zabawkach, książeczkach grających, kartkach, breloczkach itd.
– wszelkie oleje i nawilżacze na bazie oleju włączając w to olejki zapachowe, olej do lampek, olej silnikowy itp.
– produkty do higieny osobistej, płyn do czyszczenia soczewek kontaktowych, środki odkażające i bakteriobójcze
– wszystkie inne środki chemiczne.
Czytaj za każdym razem etykietę i instrukcję obsługi: Każdy potencjalnie szkodliwy produkt ma zawsze na opakowaniu umieszczone oznaczenia i ostrzeżenia. Warto się z nimi zapoznać, jak również z instrukcją stosowania PRZED jego użyciem. Dotyczy to szczególnie środków medycznych, gdzie wielkość dawki może mieć ogromny wpływ na rezultat leczenia.
Warto także wiedzieć co dane ostrzeżenia oznaczają. Jeżeli chodzi o środki chemiczne w płynie często są one opatrzone jednym z trzech ostrzeżeń:
DANGER oznacza, że chemikalia zawarte w produkcie są bardzo szkodliwe i śmiertelnie niebezpieczne w przypadku połknięcia nawet bardzo małej ilości, poniżej łyżeczki (5.9ml), co może doprowadzić do śmierci dorosłego człowieka.
WARNING oznacza, że substancje chemiczne zawarte w danym produkcie są szkodliwe i połknięcie produktu w ilości od 1 łyżeczki do 1 uncji (5.5ml – 29.5ml) może doprowadzić do śmierci przeciętną osobę dorosłą.
CAUTION oznacza, że substancja również jest szkodliwa i może doprowadzić do śmierci dorosłego człowieka, w przypadku połknięcia od 1 uncji do 1 pinty (29.5ml do 0.47 l).
Należy także pamiętać, żeby wszystkie środki przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach w bezpiecznym miejscu (z dala od dzieci, potencjalnych źródeł ognia czy ciepła). W przypadku pytań zawsze można się skontaktować z PCC pod numerem 1-800-222-1222 w kwestii zarówno dawkowania, przechowywania i pozbywania się potencjalnie szkodliwych środków.
Przewiduj niewidzialne zagrożenia: zainstaluj wykrywacze nie tylko dymu, ale przede wszystkim tlenku węgla w domu i upewnij się, że instalacja gazowa działa prawidłowo.
Pilnuj zasad bezpiecznego przygotowywania posiłków: przestrzegaj zasad przygotowywania jedzenia aby uniknąć zatruć pokarmowych i kupuj jedzenie z zaufanych źródeł.
Warto, co nie jest bardzo trudne w dobie internetu i tego, że jesteśmy stale podłączeni do sieci, śledzić informacje o wycofaniu skażonych produktów spożywczych i niebezpiecznych substancji, czy wadliwych przedmiotów ze sprzedaży, aby uniknąć zakupu potencjalnie niebezpiecznych produktów (np. tutaj: https://www.fda.gov/Safety/Recalls/default.htm lub tutaj: http://www.foodsafetynews.com/).
Z racji tego, że produkty których używamy, od jedzenia po zabawki i kosmetyki, są produkowane, w ogromnej większości za granicą i często w warunkach nad którymi nie mamy kontroli i których standardy produkcyjne równią się od naszych, warto sprawdzać etykiety i śledzić informacje o potencjalnych wadach czy skażeniach szkodliwymi substancjami.
Dodatkowym zagrożeniem, o którym oficjalne raporty nie mówią jest wzrost zatruć i uszkodzeń na ciele i zdrowiu jakich doznają dzieci i nastolatki w wyniku rozmaitych prób i zadań inspirowanych filmikami krążącymi w internecie. Przykładem na to może być popularny kilka lat temu “cinnamon challenge” (wymagający od uczestnika połknięcia łyżeczki mielonego cynamonu bez popijania). Cynamon, jest popularną, ogólnodostępną przyprawą i nikt nie pomyślałby, że mógłby być szkodliwy dla zdrowia a nawet życia. Do czasu.
Jako rodzice musimy uważnie czytać etykiety, sprawdzać informacje po czym sprawdzać je ponownie, testować niektóre produkty na własnej skórze, śledzić wiadomości, generalnie, mieć oczy i uszy szeroko otwarte i najlepiej wkoło głowy. Musimy też edukować nasze nieco starsze dzieci aby nie ulegały pokusie popularności za cenę własnego dobrobytu. A wszystko w imię bezpieczeństwa i zdrowia naszych najbliższych.
0 Comments
No comments!
There are no comments yet, but you can be first to comment this article.