Nadzorowane odwiedziny z dzieckiem czyli bezpieczna wymiana

Związki miedzy ludzkie są skomplikowane, pełne indywidualnych problemów i sytuacji, jak pisaliśmy w materiałach o konflikcie a także o przemocy domowej.  Ta  sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej jeżeli częścią konfliktu są dzieci. Zdarza się, że ich niedola jest skutkiem ubocznym problemów między rodzicami.  Wielu rodziców w sytuacji konfliktowej stara się, w ramach własnych możliwości, łagodzić zgubny wpływ sytuacji na dzieci, ale nie zawsze jest to możliwe.
O nadzorowanych wizytach jako możliwości bezpiecznej wymiany opowiada psycholog i terapeuta oraz specjalistka od tego programu w Zrzeszeniu Amerykańsko Polskim, pani Marta Kromka Brigagliano:

Większość z nas chce żyć w miejscu, gdzie czujemy się bezpiecznie. Gdy myślimy o bezpieczeństwie wielu z nas będzie miało na myśli środowisko, w którym mieszkamy, dzielnice miasta, poziom przestępczości. Może niektórzy z nas pomyślą o swoim własnym domu. To przecież tu rodzice zaczynają tworzyć poczucie bezpieczeństwa dla swoich dzieci. Dzieci przychodząc na świat obserwują i uczą się czy otoczenie jest bezpieczne, czy my, rodzice, jesteśmy osobami, na których można polegać.

W idealnym świecie, każde dziecko przychodzące na świat czułoby się bezpiecznie, ale to nie jest rzeczywistość dla wszystkich. Każdy dom jest inny, mający swoja własna niepowtarzalna atmosferę. Niektóre domy są chaotyczne, przemocowe, ignorujące potrzeby domowników, inne z kolei, pełne miłości i wzajemnego szacunku.

Społeczeństwo wypracowało i stworzyło organizacje, które mogą wesprzeć rodziny przechodzące przez trudny okres. Jedną z tych organizacji jest Centrum Wsparcia Rodziny w Polsko Amerykańskim Zrzeszeniu. Centrum skupia się na wspieraniu rodzin, które mają rożnego rodzaju problemy. Jedną z usług, którą chciałabym bliżej przedstawić są nadzorowane wizyty i nadzorowane wymiany.

Nadzorowane wizyty czy wymiany są “usługą”, która umożliwia rodzicowi kontakt z dzieckiem, bez kontaktu z drugim rodzicem.  W czasie nadzorowanej wizyty/wymiany rodzice nie maja ze sobą kontaktu, co eliminuje lub zmniejsza możliwość wystąpienia konfliktu czy przemocy  pomiędzy rodzicami. W związku z tym dzieci nie muszą być narażone na możliwość bycia świadkiem.

Każdy incydent przemocy wpływa negatywnie na dziecko, na jego poczucie bezpieczeństwa, emocje, zachowanie, możliwość zaufania dorosłym. Dzieci w sytuacji przemocy domowej są pozostawione na łasce dorosłego, rodzica czy opiekuna. To przecież dorośli decydują, jak dom będzie wyglądał, jaka będzie panowała w nim atmosfera. Dzieci są w tej niefortunnej sytuacji, że nie mogą same zmienić atmosfery w domu. Jeżeli ich rodzice się nie dogadują, dzieci nie maja nad tym kontroli.

Nadzorowane wizyty/wymiany często są przyznawane przez sad w sytuacji przemocy domowej. Są one używane w sytuacjach wysokiego konfliktu i mogą być realizowane za obopólną zgodą partnerów/małżonków bez udziału sadu. Rodzice czy opiekunowie mogą podjąć decyzją o nadzorowanych wizytach w sytuacji przemocy domowej – fizycznej bądź emocjonalnej, w sytuacji gdzie jeden z rodziców czy opiekunów ma problem z uzależnieniem, lub gdy rodzic długo nie widział dziecka i próbuje na nowo nawiązać z nim kontakt.

Centrum wsparcia rodziny w Zrzeszeniu Amerykańsko Polskim pomaga w trudnych sytuacjach rodzinnych. Oferta nadzorowanych wizyt/wymiany ma na celu pomoc w stworzeniu bezpiecznego środowiska, gdzie dziecko ma możliwość kontaktu z rodzicem bez obecności drugiego rodzica.

 

 

 

Marta Kromka Brigagliano – Absolwentka kierunku społecznej psychologii klinicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, terapii małżeństw i rodzin Adler School of Professional Psychology, programu uzależnień Oakton College. Autorka jest zatrudniona przez Zrzeszenie Amerykańsko Polskie. W celu uzyskania więcej informacji lub umówienia się na wizytę proszę dzwonić pod numer 773 4276 343.

 

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

<