Najlepsze miejsca pracy dla świeżo upieczonych ojców w 2016
Narodzenie dziecka zmienia bardzo wiele w życiu młodego rodzica i wystarczy jeden rok, aby nabyć perspektywy co do tego, jak monumentalne są to zmiany. To samo można powiedzieć o długim procesie zmieniania polityki rodzinnej w tym kraju. Stany Zjednoczone są jednym z trzech (3!) państw na świecie (poza Papuą-Nową Gwineą i Omanem), które nie ma ogólnokrajowego prawa gwarantującego rodzicom płatnego urlopu rodzicielskiego. Od niedawna jednak, a szczególnie w ostatnim roku, coś w tej dziedzinie zaczęło się zmieniać na lepsze i to nie tylko dla matek, ale też i dla świeżo upieczonych ojców.
Kiedy w 2015 portal fatherly.com opublikował listę 50 Najlepszych Miejsc Pracy dla Młodych Ojców prawie połowa firm wymienionych w tym rankingu oferowała pomiędzy 1 a 2 tygodniami płatnego urlopu rodzicielskiego. 12 miesięcy później średnia płatnego urlopu wzrosła do 7,5 tygodnia, a 35% firm oferuje pomiędzy 6 a 8 tygodni, podczas gdy 12 z firm wymienionych pozwala młodym ojcom wziąć pomiędzy 10 tygodniami a rokiem płatnego urlopu! Jest to po części zainicjowane tym, że firmy, zwłaszcza w przemyśle technologicznym, prześcigają się w poszukiwaniu i łowieniu młodych talentów i dobrych wykwalifikowanych pracowników. Ci potencjalni pracownicy natomiast będąc częścią pokolenia millenijnego mają swoje wymagania, wśród których co raz częściej jest chęć czynnego uczestniczenia w pierwszych miesiącach życia swojego dziecka. Firmy nowe i te, które chcą mieć wysokie notowania wśród pracowników, starają się sprostać tym żądaniom i umożliwić swoim pracownikom płatną przerwę w pracy na poczet przebywania ze swoim nowo narodzonym dzieckiem. Przykładem tego jest Mark Zuckerberg.
Gdyby progres w kierunku zapewnienia młodym ojcom płatnego urlopu rodzicielskiego był ograniczony tylko do ogromnych firm z logami, które się łatwo zapamiętuje, ten rozwój nie pojawiałby się w innych sektorach zatrudnienia, innych regionach kraju i tak na prawdę ten trend nie miałby szansy się rozwinąć. Ponad 99% wszystkich biznesów w Stanach Zjednoczonych zatrudnia mniej niż 500 pracowników i im mniejsza firma tym większe wyzwanie stanowi wprowadzenie nowej polityki prorodzinnej i zapewnienie młodym ojcom możliwości wzięcia płatnego urlopu. Mimo to, właśnie te mniejsze biznesy wprowadzają takie zmiany. Change.org, platforma internetowa, której głównym założeniem jest szerzenie świadomości i sprawiedliwości społecznej ma tylko 300 pracowników, ale wszyscy są uprawnieni do tego, aby skorzystać z 18 tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego, kiedy urodzi im się dziecko. To dowodzi, że nie tylko wielkie firmy zatrudniające tysiące pracowników mogą trafić do rankingu 50 najlepszych firm. Wyróżnienie i naświetlenie działania takich firm jak Change.org pokazuje, że niemalże każdy pracodawca jest w stanie zapewnić swoim pracownikom płatny urlop rodzicielski.
Jak na razie większość firm przodujących w wprowadzaniu zmian mających pomóc młodym ojcom pogodzić pracę i rodzinę jest rozrzucona po wybrzeżach Stanów. Są to zazwyczaj skupiska firm, które zatrudniają młodych ludzi, miejsca gdzie tworzą się nowe firmy i nowe gałęzie gospodarki, a także stany z progresywna polityką pozwalającą i wręcz zachęcającą do wprowadzania zmian w prawie zatrudnienia. Geograficznie patrząc większość stanów ma jeszcze wiele do zrobienia aby tworzyć miejsca pracy przyjazne młodym rodzicom.
W roku 2016 nie ma znaczenia czy mężczyzna pracuje w sektorze finansowym, farmakologicznym, technologii czy sprzedaży – coraz więcej mężczyzn wymaga od swoich pracodawców aby poważnie traktowali ich role nie tylko jako pracowników, ale także jako ojców. I co raz więcej gałęzi gospodarki zmienia się pod tym kątem. Zmiany te nie dotyczą wyłącznie przedłużonego urlopu w momencie urodzenia dziecka. Firmy starają się wynajdywać rozmaite sposoby, aby zapewnić świeżo upieczonym ojcom więcej czasu z dzieckiem podczas jego pierwszego roku życia, czy to poprzez skrócenie tygodnia roboczego do 4 dni, czy przez tele-pracę, czy indywidualne zarządzanie czasem tak aby pracownik mógł więcej czasu spędzić z rodziną. To właśnie takie zmiany spowodowały, że pewne firmy (pełna lista tutaj: https://www.fatherly.com/work-money/50-best-places-work-new-dads-2016-full-list/) zostały wyróżnione. Te zmiany powoli wpływają na opinię publiczną i zmieniają poglądy na temat tego jak powinno wyglądać przyjazne rodzinie miejsce pracy i powoli, ale stanowczo, prowadzą do zmian na szerszą skalę. I kto wie, może nawet niedługo Stany Zjednoczone przestaną być (nie)sławne z tego właśnie powodu.
0 Comments
No comments!
There are no comments yet, but you can be first to comment this article.