Jak się pozbyć zużytych tłuszczów kuchennych?
Być może wyda się to dziwne dla wielu urzędujących w kuchni osób, że jest to w ogóle kwestia dyskusyjna, ale pozbycie się zużytego tłuszczu kuchennego wcale nie jest tak proste, jak wylanie go do zlewu czy toalety. De facto, jest to najgorsza rzecz jaką można zrobić.
Tłuszcze kuchenne osadzają się w rurach odpływowych i kanalizacyjnych, co prowadzi do ich akumulacji i tężenia. W rezultacie dochodzi do zatykania się i pękania rur odpływowych, co następnie prowadzi do nieprzyjemnych i kosztownych skutków (czytaj: zalane mieszkanie i remont z wymianą rur). Patrząc na statystyki EPA w całych Stanach Zjednoczonych, 47% wszystkich zgłaszanych przypadków niedrożności rur miejskich dotyczy zatkania przez nagromadzone tłuszcze kuchenne. Oczywiście nie jest to zasługą wyłącznie indywidualnych amatorów smażenia w oleju, ale także restauracji i źródeł przemysłowych, które z pewnością przyczyniają się do tego w znacznie większym stopniu. Nie zwalnia to jednak z odpowiedzialności przeciętnego obywatela.
Co więc możemy zrobić, szczególnie w naszym mieście i naszym stanie, aby nie przyczyniać się do pogorszenia tego problemu?
Oleje czy tłuszcze kuchenne są nieodłączną częścią doświadczenia kulinarnego. Nic nie smakuje lepiej niż domowej roboty frytki czy pączki, ale trzeba mieć świadomość, że tłuszcze kuchenne nie są typowym produktem ubocznym naszej egzystencji i nie są odpadem organicznym, który trafi z powrotem do środowiska i zostanie „wchłonięty” przez nie bez żadnych negatywnych skutków.
Zacznijmy może od tego, czego powinno się unikać:
– wylewania zużytych tłuszczów do zlewu czy toalety,
– wylewania na kompost (w domowych warunkach olej się nie rozłoży w kompoście a raczej doprowadzi do tego, że kompost przegnije i się zepsuje),
– wylewania bezpośrednio do śmietnika,
– wyrzucania do śmietnika w formie płynnej w nieoznaczonym pojemniku.
Co w takim razie innego możemy zrobić ze zużytym tłuszczem kuchennym?
Ponownie wykorzystać:
Pierwszą rzeczą którą warto pamiętać to to, że tłuszcze kuchenne można używać wielokrotnie. Jeżeli nasz olej jest jeszcze w dobrym stanie i planujemy użyć go ponownie, warto pamiętać o kilku czynnikach:
– smażmy w temperaturze nie przekraczającej 375 F aby uniknąć palenia tłuszczu,
– nie mieszajmy różnych tłuszczów, starajmy się używać jednego rodzaju,
– pamiętajmy o tym, żeby po każdym użyciu przecedzić użyty tłuszcz (na przykład przez filtr do kawy) tak, aby wyeliminować elementy żywności, które mogły w nim pozostać i powodować przedwczesne psucie,
– między użyciami przelejmy olej do szczelnie zamykanego pojemnika i przechowujmy w chłodnym i ciemnym miejscu, co przedłuży jego użyteczność i spowolni jełczenie
– warto też pamiętać, że z każdym użyciem oleju jego jakość się obniża a jego punkt dymienia (temperatura w której podgrzewany tłuszcz zaczyna się rozpadać na czynniki pierwsze i, kolokwialnie mówiąc, palić), także wielokrotne użycie jest ograniczone do paru razy,
– zawsze przed ponownym użyciem warto sprawdzić, najlepiej wąchając, czy tłuszcz się nie zepsuł czyli nie zjełczał.
Zużyte tłuszcze kuchenne można wykorzystać nie tylko w kuchni. Jest mnóstwo kreatywnych sposobów na to, aby spożytkować te na których nie chcemy już smażyć. Można je, na przykład, wykorzystać między innymi do robienia mydła lub lampek olejnych, a także do golenia czy smarowania łopaty do odśnieżania (kilka pomysłów tutaj: http://www.wikihow.com/Dispose-of-Cooking-Oil ).
Oddać do przetworzenia:
Może niewiele osób jest tego świadomych, ale zużyte oleje kuchenne mogą napędzać pojazdy. Chicago nie jest jedynym miastem, które w obliczu rosnących kosztów paliwa zaczęło szukać alternatyw a Chicagowski Uniwersytet Loyola okazał się niesamowicie pomocny w tej materii. Wykorzystując innowacje technologiczne, pomysłowość pracowników naukowych i studentów, stworzono placówkę, która przetwarza zużyte tłuszcze kuchenne na bio-diesel. Wraz z firmą Chicago Biofuels Uniwersytet Loyola oferuje profesjonalny odbiór dużych ilości tłuszczów kuchennych z restauracji, kafejek i placówek zajmujących się produkcją i przetwarzaniem żywności i to całkowicie za darmo. Indywidualne osoby mogą natomiast same przynosić zużyte tłuszcze kuchenne w szczelnie zamkniętych pojemnikach do Institute of Environmental Sustainability przy 6349 N Kenmore Ave. w Chicago od poniedziałku do soboty między 9am i 5pm (szukać znaku „Oil Donations” w holu). Wszystkie darowizny można odliczyć od podatku.
Można też sprawdzić czy nasze lokalne restauracje, które czasem zbierają zużyte tłuszcze kuchenne od indywidualnych osób, nie wzięłyby od nas naszego wysmażonego oleju.
Oddać do placówek zbierających nietypowe odpady:
Firmy zajmujące się normalną zbiórką naszych codziennych śmieci oferują, od czasu do czasu, zbiórki nietypowych odpadów domowych w tym zużytych tłuszczów kuchennych. Zwłaszcza w okolicach świąt, takich jak np. święto Dziękczynienia, kiedy konsumenci zużywają większe ilości oleju i innych tłuszczów, firmy zbierające śmieci i odpady organizują dodatkowe zbiórki. Warto sprawdzić z lokalną firmą, która zabiera nasze śmieci kiedy dokładnie można oddać zużyte tłuszcze kuchenne i jakie są wymogi. Można też zużyte tłuszcze oddać do stałych placówek zbioru odpadów nietypowych takich, jak na przykład Goose Island HHW przy 1150 N North Branch St. w Chicago i innych lokalnych miejscach zbiórki w naszym powiecie (warto najpierw sprawdzić które placówki zbierają jakie produkty, gdyż te informacje często ulegają zmianie).
Od jakiegoś czasu w naszym stanie funkcjonuje też inicjatywa pod nazwą SCARCE (School &Community Assistance for Recycling and Composting Education), która ma siedzibę w Glen Ellyn i ma na celu propagowanie ekologicznych praktyk, przetwarzania i redukcji wyrzucanych odpadów poprzez edukację i włączenie do współpracy lokalnych społeczności w każdym wieku. SCARCE wraz z lokalnymi instytucjami oferuje stałe punty zbioru zużytych tłuszczów kuchennych. Więcej informacji oraz listę placówek można znaleźć tutaj: http://www.scarceecoed.org/recycling/recycling-events/566-recycle-your-cooking-oil-into-bio-fuel-this-thanksgiving.html
Rezydenci powiatu DuPage mogą oddawać swoje zużyte tłuszcze kuchenne w następujących placówkach:
– City of Wheaton Public Works Yard 821 West Liberty Street Wheaton, IL 60187, w każdą drugą sobotę miesiąca między 9am a 12pm
-Wheaton Sanitary District 1S640, Shaffner Road Wheaton, IL 60187, w każdą sobotę od 10am do 12pm
– Regional Household Hazardous Waste Facility, 156 Fort Hill Drive Naperville, IL 60540 630-420-6095
Tylko dla rezydentów w soboty i niedziele międzu 9am-2pm (bez świąt), więcej informacji na: www.naperville.il.us
– Glenbard Wastewater Treatment Plant, 21W551 Bemis Road Glen Ellyn, IL 60137, od poniedziałku do piątku, należy zadzwonić pod numer 630-790-1901 przed pojawieniem się.
Pamiętajmy o tym, że nie musimy po każdym smażeniu odwozić zużytego oleju do takiej placówki. Znacznie praktyczniejsze jest zebranie większej ilości tłustych odpadów i oddanie je do utylizacji w większej objętości. Oszczędzi nam to czasu i kosztów związanych z podróżą.
Wyrzucić:
Jeżeli nie mamy możliwości oddać naszego zużytego oleju czy innych tłuszczów do utylizacji czy ponownego przetworzenia możemy, jako ostateczną opcję, rozważyć wyrzucenie go do śmieci. Ta opcja jest uzasadniona jeżeli pozostaje nam naprawdę niewielka ilość tłuszczu, ale to wciąż nie jest pretekst aby wylać zawartość patelni do zlewu. Pamiętajmy o tym, że nawet jeżeli „zalejemy” tłuszcz płynem do mycia naczyń (detergent w płynie rozbije tłuszcz na mniejsze cząstki), to mimo tego, że pozbędziemy się go z naczynia, jego spore ilości to i tak trafią do rur ściekowych, gdzie po osadzeniu się stwardnieją i mają dużą szansę doprowadzić do zatkania się rury. Jeżeli zostaje nam olej w patelni, można wytrzeć patelnię ręcznikiem papierowym, który wsiąknie olej, po czym wyrzucić go do śmietnika (pamiętając o tym, że ręczniki nasączone olejem są materiałem łatwopalnym więc należy je trzymać z dala od potencjalnych źródeł płomienia).
Dla rodzin, które używają większe ilości tłuszczów kuchennych a nie mają możliwości oddania go do przetworzenia dobrym rozwiązaniem może okazać się system zwany Fat Trapper, składający się z pojemnika i specjalnych worków, które po wypełnieniu można bezpiecznie wyrzucić do śmietnika. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać fat trapper aby pojawił się wachlarz firm i sprzedawców, których produkty można łatwo nabyć. Dla komercyjnych producentów zużytych tłuszczów kuchennych dobrym rozwiązaniem może być zainstalowanie urządzenia, które nazywa się grease trap – w wolnym tłumaczeniu pułapka na tłuszcz. Urządzenie to jest pewnego rodzaju filtrem mającym na celu eliminację tłuszczów kuchennych zanim trafią do rur i osadzanie się ich w specjalnym pojemniku, który co jakiś czas trzeba czyścić. Lista biznesów, które oferują ten serwis tutaj: http://swancc.org/cooking-oil-grease-trap.
Jeżeli jednak jedynym rozwiązaniem jest wyrzucenie naszego niezdatnego do ponownego użycia oleju do śmietnika pamiętajmy o tym, że:
– musi być on w szczelnym, nieprzetrwarzalnym pojemniku z pokrywką;
– nie może być to gorący tłuszcz;
– nie powinien być w formie płynnej, można go zamrozić aby całkowicie stwardniał lub wymieszać z materiałem absorbującym takim jak piasek do kuwety, trociny czy normalny piasek.
Teraz, wiedząc już jak w odpowiedni i ekologicznie odpowiedzialny sposób pozbyć się zużytych tłuszczów kuchennych, możemy z czystym sumieniem zabrać się za smażenie naszych ulubionych potraw.
Smacznego!
Źródła i dodatkowe informacje:
http://www.auroratallow.com/
http://www.earth911.com/recycling-guide/how-to-recycle-cooking-oil/ http://cookingequipment.about.com/od/eqipmenttutorials/f/How-Do-I-Dispose-Of-Used-Cooking-Oil.htm
http://www.luc.edu/sustainability/initiatives/biodiesel/biodieselproduction/oil-donations/
www.green-grease.com
www.chicagobiofuels.org
2 Comments
Nie wolno smażyć na już zużyty tłuszczu, bo jest szkodliwy. Zwiększa stężenie cholesterolu i do tego jest rakotwórczy.
Poza tym nic się nie stanie, gdy olej wylejemy do kanalizacji. Ten olej zawsze będzie płynny. To nie smalec czy masło.
Nie można wielokrotnie używać już raz podgrzanego oleju. Według reakcji zachodzących podczas grzania oleju po raz kolejny do 100 stopni C dochodzi do uwalniania się trujących związków dla naszego organizmu. Zawsze trzymajcie się zasady jeden olej = jedno smażenie