Wirus Zika – czy grozi nam epidemia?
Kolejny wirus przenoszony przez komary budzi niepokój specjalistów. Sytuacja jest na tyle poważna, że specjalny komunikat wydała Światowa Organizacja Zdrowia WHO. Chodzi o wirus Zika, który wywołał epidemię w krajach Ameryki Południowej i Środkowej oraz na Karaibach. Przypadki zakażenia odnotowano również w krajach zachodniej Afryki, na Samoa i na wyspach południowego Pacyfiku. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w nadchodzącym roku liczba zakażeń wirusem Zika może sięgnąć 4 milionów. Dlatego specjalny komitet WHO ogłosił, że jest to sytuacja nadzwyczajna dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. „Potrzebna jest skoordynowana międzynarodowa odpowiedź, by zmniejszyć zagrożenie w dotkniętych krajach oraz zmniejszyć ryzyko w innych częściach świata”, podkreśla szefowa WHO, dr Margaret Chan.
U większości osób zakażenie przebiega bezobjawowo. Jeśli już pojawią się objawy, są one zwykle podobne do grypowych i obejmują bóle mięśni i stawów, gorączkę, czasem wysypkę i nudności. Trwają zwykle 2 do 7 dni i nie zagrażają życiu zakażonych. Dlaczego więc wirus ten uznawany jest za tak groźny? Ponieważ jeśli zakażeniu ulegnie kobieta w ciąży, wirus może spowodować poważne uszkodzenie płodu. Według naukowców to właśnie Zika odpowiedzialny jest za ponad 4 tysiące przypadków urodzeń dzieci z mikrocefalią, czyli małogłowiem, w Brazylii. Niewykluczone są także inne ciężkie uszkodzenia mózgu u nienarodzonych dzieci.
Mimo, że komary przenoszone wirusa nie żyją w naszym klimacie, niebezpieczne dla kobiet w ciąży są podróże do krajów, gdzie owady te występują. W USA stwierdzono już ponad 30 przypadków zakażenia wirusem Zika. Były to osoby, które podróżowały do Ameryki Południowej i Środkowej. W Illinois zdiagnozowano trzy przypadki zakażenia. Ostatni to mężczyzna, który w ostatnim czasie podróżował do Ameryki Południowej, ale dwa wcześniejsze to ciężarne mieszkanki naszego stanu, które wróciły z podróży do Hondurasu i Haiti.
Przedstawiciele Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w Chicago zapowiedzieli jak najszybsze rozpoczęcie testów szczepionki przeciwko wirusowi. Niestety na powszechnie dostępną szczepionkę będziemy musieli poczekać dłużej, niż kilka miesięcy.
Komunikat Światowej Organizacji Zdrowia można przeczytać tutaj , WHO przygotowała również materiał video: Zika – pytania i odpowiedzi
Kraje, w których odnotowano aktywność wirusa Zika:
- Barbados
- Bolivia
- Brazil
- Colombia
- Commonwealth of Puerto Rico, US territory
- Costa Rica
- Curacao
- Dominican Republic
- Ecuador
- El Salvador
- French Guiana
- Guadeloupe
- Guatemala
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Martinique
- Mexico
- Nicaragua
- Panama
- Paraguay
- Saint Martin
- Suriname
- U.S. Virgin Islands
- Venezuela
- American Samoa
- Samoa
- Cape Verde
0 Comments
No comments!
There are no comments yet, but you can be first to comment this article.