Pomoc psychologiczna dla nastolatków

Problemy z nastoletnimi dziećmi wydają się być wpisane w drogę rodzica. Czasami jednak wykraczają one poza zwykłe nieporozumienia i wymagają pomocy specjalisty. Zrzeszenie Amerykańsko – Polskie od wielu lat oferuje Program Młodzieżowy, skupiający się na nastolatkach i pomagający im rozwiązywać problemy związane z różnymi aspektami życia, jak  przystosowanie się do nowych warunków życia, efektywne metody rozwiązywania konfliktów, rozwój umiejętności interpersonalnych oraz proponujący rodzicom innowacyjne metody wychowawcze. Rozmawiamy z Małgorzatą Olczak, terapeutką odpowiedzialną za program.


Rodzice w Ameryce: W zrzeszeniu Amerykańsko – Polskim prowadzi pani program przeznaczony dla młodzieży. Program Młodzieżowy oferuje konsultacje dla nastolatków i ich rodziców, pomagające rozwiązywać różne problemy typowe dla tego okresu życia. Kto konkretnie i na jaką pomoc może liczyć?

 

Małgorzata Olczak: Z tego programu skorzystać mogą młodzi ludzie między 13 a 25 rokiem życia i – oczywiście – ich bliscy. Czasem zgłaszają się osoby z drobnymi problemami, które jesteśmy w stanie rozwiązać bardzo szybko – w ciągu jednego, czy dwóch spotkań. Czasem jednak są to skomplikowane sytuacje, wymagające wielomiesięcznej, intensywnej pracy. Warto dodać, że rodzice z dzieckiem, czy młody człowiek samodzielnie może skorzystać z profesjonalnej, psychologicznej pomocy całkowicie bezpłatnie, zbędne są także jakiekolwiek skierowania.

 

RwA: Z jakimi najczęściej problemami styka się pani w swojej pracy?

 

M.O.: Duża grupa osób to młodzi ludzie o różnych poziomach stanów depresyjnych i nerwicowych, nastoletnie dziewczęta cierpiące na zaburzenia odżywiania – bulimię, lub anoreksję. Zdarzają się także nastolatkowie ze zdiagnozowaną nadpobudliwością, czy zespołem Aspergera. Są to schorzenia wymagające terapii.  No i cala gama problemów związanych z różnego rodzaju uzależnieniami – od substancji psychoaktywnych, gier komputerowych  po internet czy telefon.

Czasami natomiast mogą to być sytuacje z pozoru zupełnie błahe, na przykład przeprowadzka. Rodzice cieszą się z nowego lokum, podwyższenia standardu życia, a nastolatek bardzo źle znosi zmianę otoczenia, szkoły, odcięcie od dotychczasowych przyjaciół. Trzeba pamiętać, że wiele sytuacji z perspektywy dorosłych może być zupełnie normalnych, neutralnych, natomiast w dla nastolatka może to być traumatyczne przeżycie. Wielu młodych ludzi przychodzi po radę w stresujących dla siebie momentach i to są te sytuacje, kiedy łatwo jest nam pomóc rozwiązać problem.

 

RwA: Kiedy rodzice powinni skontaktować się z terapeutą?

 

M.O.: Jeżeli obserwują u nastolatka niepokojące zachowania, komunikacja na linii dziecko – rodzic z jakichś powodów jest coraz trudniejsza, lub wręcz niemożliwa, czy kiedy po prostu widzą i czują, że ich dziecko przechodzi trudny okres w swoim życiu. Warto zawsze pamiętać, że zapobieganie trudnym sytuacjom jest znacznie łatwiejsze, niż radzenie sobie z nimi, kiedy problem stanie się już naprawdę poważny.

 

RwA: Jaką ma pani rade dla rodziców, którzy nie są w stanie nakłonić swojego nastoletniego dziecka do poddania się terapii?

 

M.O.: Mamy opcję grup dla rodziców. Podczas takich sesji mogą oni nauczyć się różnych technik radzenia sobie z konkretnymi problemami, motywowania dzieci do zmiany, czy efektywniejszego komunikowania się z nimi. Zresztą pierwszymi osobami, z którymi jako psychoterapeuta mam kontakt to właśnie rodzice. Z reguły dzwonią do mnie mama, czy tato, zaniepokojeni stanem swojego nastoletniego dziecka. Ja zawsze pytam wtedy: czy państwo także są gotowi na terapię? Udział bliskich w terapii nastolatka odgrywa ogromną rolę.

 

RwA: Dziękujemy za rozmowę.

 

Z terapeutką Małgorzatą Olczak można skontaktować się pod numerem telefonu: 773 427 6345 lub emailowo: Malgorzata.Olczak@polish.org

https://www.polish.org/en/programs-and-services/social-services/youth-services

 

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

<